by Çağrı Taşkın Çağrı Taşkın Yorum yapılmamış

70.000 m2’lik inşaat alanında 10.000 m2’lik yeşil alanı bulunan 204 konut kapasiteli Pashador Bayrampaşa Mutfak havalandırma fanlarında kullanılan tek faz motorların kontrolünde Invertek Optidirve Single Phase serisini tercih etti.

Tek faz motorların kontrolünde genellikle hız kademe anahtarları kullanılmaktadır. Ancak hız kademe anahtarları ile gerekli enerji tasarrufu, motorların kalkış ve duruş anlarında yaşadığı mekanik zorlanmaları ve mekanik sistemin hasar ve bakım maliyetlerine bir etkisi olmamaktadır. Ayrıca hız ihtiyaçları sistemin gerektiği oranlarda otomatik olarak ayarlanamaz, bu sebepten dolayı fazla enerji harcar ve motorun ömrünü kısaltır.

Invertek Optidrive Single Phase serisi, tek faz motorların güvenilir kalkış ve duruşunu sağlamak için geliştirdiği özel kaldırma fazını kullanır. Invertek Optidrive Single Phase, frekans ve voltajı istenilen çalışma noktasına indirmeden önce sabit kalkış frekansını sağlarken ilk başlarda motor voltajını anma gerilimine kadar kaldırır. Bu sayede mükemmel bir motor kontrolünü sağlar.

İstanbul Avrupa yakası bayimiz Motkonsis ile yapılmış olan Pashador Bayrampaşa projesinde Invertek Optidrive Single Phase serisi, dahili olarak barındırdığı RFI filtre ile elektromanyetik dalgaları engelleyerek ve 32kHz Anahtarlama frekansı ile sessiz bir motor kontrolü sağlamıştır. Ayrıca bazı motorların ve mekanik bileşenlerin ortaya çıkardığı rezonansa neden olan frekansların sebep olduğu mekanik hasarlarını önlemek için programlanarak mekanik sistemin hasar ve bakım maliyetlerinin artması engellenmiştir. Tek faz motorların hızı sistemin ihtiyacına göre ayarlanarak, gereksiz enerji harcamaları minimuma indirilmiştir. Bu sayede büyük bir enerji ve para tasarrufu sağlanarak maksimum fayda elde edilmiştir.

Invertek Optidrive Single Phase serisi, kolay mekanik ve elektriksel kurulumu, motor koruma özellikleri, mükemmel motor kontrol tekniği ve hız kontrolü, %150 maksimum yüklene bilirlik, dahili Modbus / CanOpen haberleşme birimleri ile Tek faz PSC veya Gölge kutuplu Tek faz AC motorların kontrolünde dünyanın ilk tam dijital frekans çeviricisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir