by Çağrı Taşkın Çağrı Taşkın Yorum yapılmamış

Mersin Erdemli belediyesi atık su arıtma havalandırma blowerlarının kontrolünde Invertek Optidrive Eco ve E3 serisini tercih etti. İzmit bayimiz Teknologic otomasyon ile birlikte yapılan ve IPA Avrupa birliği finansman desteği ile Mersin Erdemli belediyesinde gerçekleştirilen atık su arıtma havalandırma blower uygulamasında Invertek Optidrive Eco ve E3 serisi otomatik olarak devreye girme ya da devreden çıkma ve eşit yaşlandırma usulü ile çalışacak şekilde programlanmıştır.

Havalandırma havuzlarında, bakterilerin yaşamsal faaliyetini devam ettirmek için atık suya hava üfleyici blowerlarla hava verilir ve uygun karışımın sağlanması için farklı güç ve sayılarda karıştırıcı mikserler bulunmaktadır. Mikserler havalandırma havuzunda suyun çevirimini ve uygun karışımı sağlarken, çamurun dibe çökmesini de engeller. Karıştırıcı mikserler Invertek Optidrive E3 ile otomatik olarak çalıştırılmıştır.

Hava üfleyici blowerlar ise tesisin kapasitesine göre uygun güç ve gerekli sayıda seçilmiştir. Hava üfleyicilerden havuzlara gönderilen hava, havuz zemininde bulunan ve havuz yapısına uygun olarak yerleştirilmiş difüzörler ile atık suyun dibe çökmesini engelleme amacıyla hava üfleyiciler ile havuza hava verilmektedir. Atmosferden aldıkları havayı filtre edip kum tutucu havuza basmaktadırlar. Havalandırma blowerları eşit yaşlandırmalı olarak otomatikte ve gerektiğinde manuel olarak çalıştırılacak şekilde yapılmıştır. Havalandırma havuzunda bulunan ölçüm cihazları ile sudaki oksijen, iletkenlik, pH v.b. değerleri ölçülür.

Ölçülen değerler cihaz üzerinden okunabildiği gibi, gerekli sinyal kabloları ile PLC’ye taşındığı için SCADA üzerinden de okunabilmektedir. Belirtilen Oksijen değerleri alt ve üst limitlerine göre PID programda değerlendirir. Blowerlar’ı kontrol eden Invertek Optidrive Eco serisi almış olduğu değişken sinyaller ile otomatik olarak devreye girme ya da devreden çıkma ve eşit yaşlandırma ile çalışacak şekilde programlanmıştır.

Ayrıca Invertek Optidrive Eco ve Optidrive E3 serisi, Auto Boost, By-Pass kontrolü, blokaj algılama ve pompa temizleme döngüsü, boş boru dolum, akış denetimi, dahili fark basınç sistemi, gelişmiş PID ve dahili PLC’si  gibi spesifik özellikleri, düşük harmonic oranları ve  yüksek enerji tasarruflu avantajları ile atık su arıtma tesisinin en az enerjiyle en yüksek performansı sunması ve kullanılan diğer ekipmanlar için sağladığı mükemmel koruma fonksiyonları ile mekanik ekipmanların ömrünü uzatmış, dayanıklı, maliyeti düşük ve sorunsuz çalışan bir çözüm sunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir